LF13WBRB-11S
DigiKey Part Number
H125577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBRB-11S
Description
CONN RCPT FMALE 11P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF13WBRB-11S Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Shell Size - Insert
13
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C