LF13WBLP-20PA
DigiKey Part Number
26-LF13WBLP-20PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBLP-20PA
Description
CONN PLUG MALE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF13WBLP-20PA Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C