JRC16BP-14S(71)
JRC16BP-14S(71)
JRC16BP-14S(71)
DigiKey Part Number
HR1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JRC16BP-14S(71)
Description
CONN PLUG FMALE 14P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
JRC16BP-14S(71) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
16
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C