JR25PK-24S(71)
JR25PK-24S(71)
JR25PK-24S(71)
DigiKey Part Number
H124132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JR25PK-24S(71)
Description
CONN PLUG FMALE 24P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
JR25PK-24S(71) Models
Category
Contact Finish - Mating
Silver
Mfr
Color
Silver
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bag
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Part Status
Obsolete
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
24
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Shell Size - Insert
25
Cable Opening
0.709" (18.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C