IT9M2-84P-0.5SH3
DigiKey Part Number
26-IT9M2-84P-0.5SH3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT9M2-84P-0.5SH3
Description
CONN PLUG R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
84 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT9M2-84P-0.5SH3 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
4
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.713" (18.10mm)