IT8M-288P-BGA-0H
DigiKey Part Number
26-IT8M-288P-BGA-0H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT8M-288P-BGA-0H
Description
CONN MEZZANINE 288 POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
288 Position Connector Plug, Non-Gendered Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT8M-288P-BGA-0H Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Mounting Side
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Plug, Non-Gendered
Mated Stacking Heights
10mm, 13mm