IT8-288S-35H
DigiKey Part Number
26-IT8-288S-35H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT8-288S-35H
Description
CONN MEZZANINE 288 POS
Detailed Description
288 Position Connector Interposer Stacking Gold
EDA/CAD Models
IT8-288S-35H Models
Mounting Type
Stacking
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Features
Locking
Mated Stacking Heights
14mm ~ 46mm
Connector Type
Interposer
Height Above Board
1.276" (32.40mm)