IT14-688S-BGA-2.5H
DigiKey Part Number
26-IT14-688S-BGA-2.5HTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-IT14-688S-BGA-2.5HCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT14-688S-BGA-2.5H
Description
CONN SELF-MATE 0.9MM 688POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
688 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Tin
Category
Pitch
0.035" (0.90mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
6
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Features
Board Guide, Pick and Place
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
High Density Array, Female
Height Above Board
0.183" (4.65mm)