HR31-5.08R-5PD(76) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 1 790
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
WEC
In Stock: 446
Image for HR31-5.08R-5PD(76) is not available
HR31-5.08R-5PD(76)
DigiKey Part Number
HR31-5.08R-5PD(76)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR31-5.08R-5PD(76)
Description
CONN HEADER VERT 5POS 5.08MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
HR31-5.08R-5PD(76) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Contact Length - Post
0.169" (4.30mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.472" (12.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Mating Flange
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C