HR212-10R-8SC(71)
HR212-10R-8SC(71)
HR212-10R-8SC(71)
DigiKey Part Number
HR1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR212-10R-8SC(71)
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 8POS PNL MT
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Ground
EDA/CAD Models
HR212-10R-8SC(71) Models
Category
Fastening Type
Snap-In
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Orientation
Keyed
Series
Shell Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging
Tray
Housing Color
Black
Connector Type
Receptacle Housing
Features
Ground
Type
For Female Sockets
Shielding
Shielded
Number of Positions
8
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
10
Insert Material
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C