Image for HR10G-7R-6PC(73) is not available
HR10G-7R-6PC(73)
DigiKey Part Number
HR10G-7R-6PC(73)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10G-7R-6PC(73)
Description
CONN RCPT HSNG MALE 6POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10G-7R-6PC(73) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Orientation
Keyed
Series
Shell Material
Zinc Alloy
Packaging
Bag
Shell Finish
Nickel
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Type
Receptacle Housing
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
For Male Pins
Shielding
Shielded
Number of Positions
6
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
7
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C