HR10A-13R-20SC(73)
DigiKey Part Number
HR1686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13R-20SC(73)
Description
CONN RCPT HSG FMALE 20POS PNL MT
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
HR10A-13R-20SC(73) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Orientation
Keyed
Series
Shell Material
Zinc Alloy
Active
Housing Color
Silver
Connector Type
Receptacle Housing
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
For Female Sockets
Shielding
Unshielded
Number of Positions
20
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
13
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C