HNC2-2.5P-10DS(55)
DigiKey Part Number
H126244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HNC2-2.5P-10DS(55)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HNC2-2.5P-10DS(55) Models
Category
Contact Length - Mating
0.197" (5.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.433" (11.00mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
15.5mm