HIF6A-20DA-1.27DS(71)
DigiKey Part Number
H123955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF6A-20DA-1.27DS(71)
Description
CONN RCPT 20P 0.05 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
HIF6A-20DA-1.27DS(71) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tray
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Features
Polarizing Key
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
125VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)