HIF3H-16PB-2.54DSA(61)
DigiKey Part Number
26-HIF3H-16PB-2.54DSA(61)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3H-16PB-2.54DSA(61)
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3H-16PB-2.54DSA(61) Models
Category
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.591" (15.00mm)
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
300VAC