HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H123836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71) Models
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
12.2mm
Number of Positions
Features
Polarizing Key
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Voltage Rating
200VAC
Number of Rows
2
Applications
General Purpose
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)