HIF3C-30D-2.54C
DigiKey Part Number
H126224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3C-30D-2.54C
Description
CONN SOCKET HSG 30POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
30 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3C-30D-2.54C Models
Mfr
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Obsolete
Fastening Type
Latch Holder
Connector Type
Color
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)