HIF3C-26D-2.54C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 169
Datasheet
26 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.100" (2.54mm)
HIF3C-26D-2.54C
DigiKey Part Number
H123804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3C-26D-2.54C
Description
CONN SOCKET HSG 26POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HIF3C-26D-2.54C Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Obsolete
Fastening Type
Latch Holder
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)