HIF3BA-40P-2.54W(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3BA-40P-2.54W(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-40P-2.54W(63)
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Mfr
Termination
Wire Wrap
Series
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Packaging
Bag
Insulation Height
0.701" (17.80mm)
Part Status
Last Time Buy
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Style
Voltage Rating
200V