GT8E-24DS-HU(A) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 43
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Image for GT8E-24DS-HU(A) is not available
GT8E-24DS-HU(A)
DigiKey Part Number
GT8E-24DS-HU(A)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8E-24DS-HU(A)
Description
CONN PLUG HSG 24POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Rectangular Connectors - Housings Plug Gray 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
GT8E-24DS-HU(A) Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Gray
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)