FX8C-80S-SV5(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 548
Datasheet
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-80S-SV5(93)
DigiKey Part Number
FX8C-80S-SV5(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-80S-SV5(93)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-80S-SV5(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)