FX8-80P-SV1(71)
FX8-80P-SV1(71)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-80P-SV1(71)
DigiKey Part Number
H126134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-80P-SV1(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-80P-SV1(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)