FX8-140S-SV(22)
DigiKey Part Number
26-FX8-140S-SV(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8-140S-SV(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-140S-SV(22)
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-140S-SV(22) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mated Stacking Heights
3mm, 4mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.089" (2.26mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)