FX8-120S-SV(21)
FX8-120S-SV(21)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-120S-SV(21)
DigiKey Part Number
H1219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-120S-SV(21)
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-120S-SV(21) Models
Mated Stacking Heights
3mm, 4mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.089" (2.26mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)