FX8-100P-SV1(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-100P-SV1(93)
DigiKey Part Number
FX8-100P-SV1(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-100P-SV1(93)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8-100P-SV1(93) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)