FX6-20P-0.8SV1(93)
DigiKey Part Number
26-FX6-20P-0.8SV1(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX6-20P-0.8SV1(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX6-20P-0.8SV1(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-20P-0.8SV1(93)
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6-20P-0.8SV1(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)