FX30B-2S-7.62DSA
FX30B-2S-7.62DSA
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX30B-2S-7.62DSA
DigiKey Part Number
H124995-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-2S-7.62DSA
Description
CONN RCPT 2POS 0.3 GOLD PCB
Detailed Description
2 Position Receptacle Connector 0.300" (7.62mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
FX30B-2S-7.62DSA Models
Insulation Height
0.642" (16.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
20mm, 25mm, 30mm
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
15A
Voltage Rating
600V