FX30B-2S-7.62DS
DigiKey Part Number
H124994-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-2S-7.62DS
Description
CONN RCPT 2POS 0.3 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle Connector 0.300" (7.62mm) Through Hole, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX30B-2S-7.62DS Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Blade Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Positions
Current Rating (Amps)
15A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
600V