FX27-60S-0.8SV | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX27-60S-0.8SV |
Description | CONN PCI EXP FMALE 60POS 0.031 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.031" (0.80mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX27-60S-0.8SV Models |
Category | Pitch 0.031" (0.80mm) |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Read Out Dual |
Series | Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Termination Solder |
Card Type PCI Express™ | Contact Material Copper Alloy |
Gender Female | Contact Finish Gold |
Number of Positions/Bay/Row 30 | Color Black |
Number of Positions 60 | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Card Thickness 0.063" (1.60mm) | Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon |