FX23L-20P-0.5SV12(20)
DigiKey Part Number
26-FX23L-20P-0.5SV12(20)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX23L-20P-0.5SV12(20)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX23L-20P-0.5SV12(20)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23L-20P-0.5SV12(20)
Description
CONN HDR
Detailed Description
24 (20 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23L-20P-0.5SV12(20) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.427" (10.85mm)
Number of Positions
24 (20 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)