FX23-80S-0.5SH(20)
DigiKey Part Number
26-FX23-80S-0.5SH(20)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX23-80S-0.5SH(20)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX23-80S-0.5SH(20)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-80S-0.5SH(20)
Description
CONN RCPT 80POS R/A SMD GOLD
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.287" (7.30mm)