FX22-40P-0.5SH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX22-40P-0.5SH |
Description | CONN PLUG 40POS R/A SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position Connector Plug, Non-Gendered Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX22-40P-0.5SH Models |
Category | Pitch 0.020" (0.50mm) |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Number of Rows 1 |
Series | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Board Guide |
Part Status Active | Height Above Board 0.165" (4.20mm) |