FX20-60S-0.5SV10
DigiKey Part Number
H12036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-60S-0.5SV10
Description
CONN RCPT 60POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-60S-0.5SV10 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.720" (18.30mm)