FX18-80S-0.8SV20
FX18-80S-0.8SV20
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-80S-0.8SV20
DigiKey Part Number
H12017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-80S-0.8SV20
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-80S-0.8SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Height Above Board
0.648" (16.46mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)