FX18-40P-0.8SV
FX18-40P-0.8SV
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-40P-0.8SV
DigiKey Part Number
H11869-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-40P-0.8SV
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-40P-0.8SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.341" (8.65mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)