FX18-140P-0.8SH
FX18-140P-0.8SH
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-140P-0.8SH
DigiKey Part Number
H12004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-140P-0.8SH
Description
CONN HDR 140POS R/A SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX18-140P-0.8SH Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)