FX11LA-116P-SV(21) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
116 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX11LA-116P-SV(21)
DigiKey Part Number
H2535TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-116P-SV(21)
Description
CONN HDR 116POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LA-116P-SV(21) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
116
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)