FX10B-168P-SV(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10B-168P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX10B-168P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168P-SV(71)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-168P-SV(71) Models
Features
Solder Retention
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)