FX10A-168P-SV(85)
FX10A-168P-SV(85)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10A-168P-SV(85)
DigiKey Part Number
H11980TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11980CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-168P-SV(85)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Detailed Description
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-168P-SV(85) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)