FX10A-140P/14-SV(71)
FX10A-140P/14-SV(71)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10A-140P/14-SV(71)
DigiKey Part Number
H11244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-140P/14-SV(71)
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-140P/14-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)