FH79-61S-0.3SHW
DigiKey Part Number
26-FH79-61S-0.3SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH79-61S-0.3SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH79-61S-0.3SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH79-61S-0.3SHW
Description
RECEPTACLE, FPC, 61 POS., 0.3 M
Detailed Description
61 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Notched, Tapered
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
61
Current Rating (Amps)
0.3A
Pitch
0.012" (0.30mm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.047" (1.20mm)