FH75-40S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
26-FH75-40S-0.5SH(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH75-40S-0.5SH(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH75-40S-0.5SH(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH75-40S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tabbed
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Gray
Height Above Board
0.079" (2.00mm)