FH75-40S-0.5SH(99) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH75-40S-0.5SH(99) |
Description | CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable End Type Tabbed |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Material Copper Alloy |
Series | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Positions 40 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |
Termination Solder | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Housing Color Gray |
Height Above Board 0.079" (2.00mm) | Actuator Color Black |