FH72-21S-0.3SHW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
21 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
FH62/FH72
FH72-21S-0.3SHW
DigiKey Part Number
26-FH72-21S-0.3SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH72-21S-0.3SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH72-21S-0.3SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH72-21S-0.3SHW
Description
CONN FPC TOP 21POS 0.3MM R/A
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FH72-21S-0.3SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
21
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)