FH58SA-71S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58SA-71S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-71S-0.2SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-71S-0.2SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-71S-0.2SHW(99)
Description
RECEPTACLE, 0.2MM PITCH, 16MM LE
Detailed Description
71 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58SA-71S-0.2SHW(99) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Notched, Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
71
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)