FH58M-7S-0.25SHW
DigiKey Part Number
26-FH58M-7S-0.25SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58M-7S-0.25SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58M-7S-0.25SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58M-7S-0.25SHW
Description
CONN FPC 7POS 0.25MM R/A
Detailed Description
7 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58M-7S-0.25SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)