FH58-21S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
FH58-21S-0.2SHW(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58-21S-0.2SHW(99)
Description
CONN FFC FPC 0.2MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
21 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58-21S-0.2SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Last Time Buy
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
21
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)