FH52-50S-0.5SH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH52-50S-0.5SH |
Description | CONN FFC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH52-50S-0.5SH Models |
Flat Flex Type FFC, FPC | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Current Rating (Amps) 0.5A |
Number of Positions 50 | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Housing Color Gray |
Termination Solder | Actuator Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Mating Cycles 20 |
Height Above Board 0.079" (2.00mm) | Base Product Number |