FH52-26S-0.5SH(99) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Aces Connectors
In Stock: 1 995
Datasheet
Image for FH52-26S-0.5SH(99) is not available
FH52-26S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
FH52-26S-0.5SH(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52-26S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.5MM R/A
Detailed Description
26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52-26S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
26
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.079" (2.00mm)