FH52-15S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
HFZ015TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFZ015CT-ND - Cut Tape (CT)
HFZ015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52-15S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.5MM R/A
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52-15S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
15
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.079" (2.00mm)